Odkiaľ sa vzali svadobné tradície?

Autor: Anežka Gernešiová | 27.3.2020 o 15:28 | (upravené 27.3.2020 o 15:34) Karma článku: 2,64 | Prečítané:  248x

Svadby sú jedny z najkrajších slávností. Sú späté s množstvom tradícií, ktoré už robíme nejako automaticky, bez zamyslenia. Takže sa skúsme opäť na chvíľu zamyslieť. Odkiaľ sa vzali svadobné tradície a prečo ich vlastne robíme?

Prsteň

Prsteň má symbolizovať spečatenie lásky. Ale prečo sa dáva práve na prstenník? Veď môže to byť ktorýkoľvek iný prst, či? Táto tradícia vznikla už v starovekom Grécku. Gréci verili, že v prstenníku sa nachádza žila, ktorá je priamo prepojená so srdcom. Táto tradícia sa zachovala dodnes.

Rozlúčky so slobodou

Aj keď toto je považovaný za skôr americký zvyk, aj na Slovensku či v Česku začína rásť na popularite. Vznikol opäť v starovekom Grécku, konkrétne v Sparte. Sparťania milovali bujaré zábavy sprevádzané alkoholom a inými ženami, preto pred obradom vždy pili až do noci.

Družičky

Prečo má žena družičky? Aj keď dnes by družičky mali byť akousi „pravou rukou“ nevesty, pôvodne nevznikli na tento účel. Starovekí Rimania totiž verili na démonické bytosti. A preto v deň svadby obliekli viaceré ženy – väčšinou priateľky nevesty – do rovnakých šiat, aby ich zmiatli. Démoni mali smolu.

Kytica

To, že má žena v ruke kyticu je v poriadku, ale prečo ju na niektorých svadbách odhadzuje aj spolu s podväzkom? V stredoveku mládenci často kradli svojim budúcim nevestám podväzky či kytice. Ženy to už unavovalo, a tak ich začali odhadzovať.

Prenášanie cez prah

Takisto čoraz viac populárny zvyk, ktorý mal pôvodne symbolizovať manželskú zdržanlivosť. Druhým dôvodom boli opäť zlí démoni. Rimania sa prenesením cez prah vyhli tomu, aby sa na nevestiných bosých nohách do domu votreli démonické bytosti.

Nevesta na ľavej strane

Ženy sa odjakživa nachádzajú po mužovej ľavej strane. Vysvetlenie je veľmi jednoduché. Ak by totiž nevestu niekto obťažoval, úlohou ženícha bolo tasiť meč pravou rukou a ochrániť ju. Tento fakt sa preniesol aj do bežného života, nie len na svadby. V minulosti dokonca galantní muži síce otvorili žene dvere, ale vstúpili do nich ako prví, pretože sa mohlo stať, že na nich v miestnosti bude čakať nebezpečenstvo.

A posledný, asi najzvláštnejší, zvyk, ktorý bol v minulosti úplne bežný, bolo bičovanie neviest. V Rusku ešte počas 19. storočia hrali mladomanželia zvláštnu hru. Po obrade sa odobrali do svojej spálne, kde ženích dal neveste na výber jednu z dvoch čižiem. V jednej mal ukryté peniaze, v druhej bič. Nevesta si musela kľaknúť a manželovi obe čižmy vyzuť. Ak najprv natrafila na peniaze, mohla si ich nechať. Ale ak natrafila prv na bič, dostala poriadnu bitku. A aby toho nebolo málo, ženíchovi bič tradične podaroval otec nevesty. Chvalabohu, že sa tento zvyk neuchytil!

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?