reklama

Prečo pretáčame čas?

Dnes je ten deň. Pretáčanie času nám dáva buď hodinu navyše alebo nám jednu zoberie. Ale prečo to vlastne robíme a kto s tým začal ako prvý?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Pretáčanie času sa deje vždy poslednú nedeľu v októbri, kedy sa čas posúva o hodinu dozadu a poslednú nedeľu v marci, kedy sa čas posúva o hodinu dopredu. Pravdepodobne ako prvý s tým začal Benjamin Franklin, jeden zo zakladateľov Spojených štátov amerických, v roku 1784, keď pracoval vo Francúzsku ako ambasádor. V liste adresovanom parížskym novinám zo žartu navrhol, že ľudia by mali vstávať skôr, aby si užili viac denného svetla. Takisto bol presvedčený, že keď bude viac denného svetla, tak ušetrí na sviečkach.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Benjamin Franklin
Benjamin Franklin 

Až v roku 1895 George Hudson navrhol, že v lete by sme mali pretáčať čas až o dve hodiny dopredu. Bohužiaľ, ľudia ho vysmiali a tento nápad sa nikdy nezrealizoval. O 10 rokov neskôr, staviteľ William Willett túto myšlienku navrhol znovu. William Willett totiž miloval golf a bol veľmi naštvaný, keď slnko zapadlo a on nemohol pokračovať v hre. Celý život bojoval za to, aby sa hodiny mohli presúvať, ale nanešťastie, Spojené kráľovstvo tento návrh prijalo až v roku 1916 – rok po jeho smrti.

Počas 1. svetovej vojny sa čas začal meniť v celosvetovom meradle. Nemecko ako prvé prebralo túto myšlienku kvôli ušetreniu zimy pre vojakov a čoskoro sa k nemu pridali aj ostatné štáty. V priebehu 2. svetovej vojny, americký prezident Roosevelt vo svojej známej reči v roku 1942 povedal: „musíme sa správať s rešpektom podľa toho, čo vojna vyžaduje“ a zaviedol zmenu času pre takmer celé Spojené štáty americké.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Je potrebné povedať, že aj dnes množstvo krajín nepoužíva zmenu času. Je to hlavne z toho dôvodu, že v týchto krajinách (hlavne okolo rovníka) sa množstvo denného svetla v priebehu ročných období nemení tak rapídne ako v ostatných krajinách. Ale niektoré krajiny, ako napríklad Rakúsko či Brazília, stále uvažujú nad tým, že by prestali posúvať čas.

Obrázok blogu

Šetrenie energie pred 100 rokmi dávalo zmysel, ale je potrebný aj v dnešnej konzumnej spoločnosti? Niektorí tvrdia, že zmena času šetrí potrebné energie, keďže ľudia často chodia v lete von a míňajú peniaze v reštauráciách či nákupných centrách, ale na druhej strane, šetria umelé svetlo a teda šetria aj peniaze. Ale keď je vonku sychravé, tmavé počasie, ľudia sa ponáhľajú do svojich domovov. Takže toto by mal byť hlavný dôvod presunu času, lenže, nie je to v skutočnosti také jednoduché. Lisa Kramer, profesorka na univerzite v Toronte, skúmala, aký efekt má posun času na burzu. Zistila, že kým nasledujúci deň je väčšinou pokles cien na burze, straty sú dva až päťkrát väčšie.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Doktori a vedci takisto negatívne kritizujú zmenu času, keďže narušenie spánkového režimu má obrovské dôsledky na naše zdravie. Narušenie nášho biologického režimu, známeho ako „cirkadiánny rytmus“, zvyšuje riziko srdcového infarktu až o 25%. Niektorí to dokonca spájajú aj s väčším výskytom samovrážd. Čo je zaujímavé, nasledujúci pondelok sa množstvo autonehôd zvyšuje o 17% a ľudia zmeškajú do práce či do školy až o 67% ako v bežný pondelok. Takže robíme to naozaj len kvôli tradícii? Ak áno, tak je čas na zmenu.

Anežka Gernešiová

Anežka Gernešiová

Bloger 
  • Počet článkov:  13
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Milí študenti, rodičia, učitelia a ľudia s láskou ku vzdelaniu! Vitajte na mojom blogu, ktorý je zameraný na články z oblasti dejín, filozofie, slovenského jazyka a literatúry. Som obyčajné 19-ročné dievča, ktoré má za sebou gymnaziálne vzdelanie a celú svoju budúcnosť plánuje zasvätiť učiteľstvu. Uvedomujem si, aké náročné je venovať sa v týchto ťažkých dňoch samoštúdiu a zároveň obdivujem všetkých rodičov, ktorí denne pomáhajú svojim deťom so štúdiom, a preto cítim morálnu povinnosť pomôcť vám s vaším trápením a ovplyvňovať vás len pozitívnym smerom. Ak ste študent, ktorý si nevie rady s maturitnou otázkou alebo rodič, ktorý si nevie rady so svojím dieťaťom alebo jednoducho človek, ktorý miluje obohacovať svoje poznatky a vzdelávať sa, tak gratulujem, ste na správnej adrese! Týmto blogom by som vám chcela ponúknuť poznatky zábavnejšou formou, ako nám to je predkladané v školských laviciach. Hlavným cieľom tohto blogu je ale presvedčiť vás, že vzdelanie nemusí byť nudné a nezáživné, ale práve naopak - jednoduché a zábavné. Pevne verím, že si na tomto blogu nájde každý niečo, čo ho zaujíma a obohacuje a odreaguje sa od negatívnych správ, ktoré nás zaplavujú každý deň. Budem veľmi vďačná, ak aj tento blog bude prínosom pre vašu budúcnosť a inšpiruje vás sa niekam posúvať. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

19 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

750 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu