Ako sa to píše správne?

Autor: Anežka Gernešiová | 7.4.2020 o 13:23 | (upravené 7.4.2020 o 17:18) Karma článku: 5,82 | Prečítané:  544x

Často sa stáva, že slovenčina vie pekne potrápiť. Nie raz sme si už lámali hlavu nad spornými otázkami a zamýšľali sa nad tým, prečo je slovenský jazyk taký zložitý.

A preto vám ponúkam tie najspornejšie slovné spojenia či slovné druhy v slovenskom jazyku aj s ich vysvetleniami a pevne verím, že vám týmto príspevkom príde slovenčina aspoň o kúsok jasnejšia.

pekný či pekní?

Na úvod začneme niečím najjednoduchším, avšak pre množstvo ľudí stále nepochopiteľným. Slovo pekný sa používa vždy v spojení s mužským rodom jednotného čísla. Napríklad: Toto je pekný muž. A slovo pekní sa zase vždy používa v spojení s mužským rodom množného čísla životného rodu. Napríklad: Toto sú pekní muži.

mojim či mojím?

Takisto jeden z najhorších problémov v slovenskom jazyku. Neraz môžeme vidieť, ako je slovo mojim použité raz s dĺžňom a raz bez neho. Tak aký je v tom rozdiel? Najjednoduchšou pomôckou je opýtať sa vždy na príslušný pád. Ak je dané zámeno v inštrumentáli (t.j. pádová otázka znie: s kým? s čím?), tak sa dĺžeň bude písať. Napríklad: Viac ako polovica Slovákov je spokojná so svojím zárobkom. (S čím? So svojím zárobkom.) Naopak krátke i píšeme, ak pádová otázka znie: komu? čomu?, čiže je daný tvar podstatného mena v datíve. Napríklad: Musím o tom povedať vašim rodičom. (Komu? Čomu? Vašim rodičom.) Takisto krátke i píšeme aj v prípade, ak je daný tvar v inštrumentáli, ale tentoraz množného čísla. Napríklad: Nesúhlasím s vašimi námietkami.

tak či také?

„Nie je to až tak zlé“ sa spieva v jednej známej pesničke. Ale čo keby som vám povedala, že pán spevák nespieva spisovnou slovenčinou? Kým obe zámená „tak“ aj „taký“ sú ukazovacie, platí všeobecné pravidlo, že zámená taký / taká / také sa používajú v spojení s prídavnými menami na vyjadrenie miery nejakej vlastnosti. Napríklad: Moja žena je taká pekná. A zámeno „tak“ sa používa len v spojení s príslovkami. Napríklad: Zachoval sa tak podlo.

dvoma či dvomi?

Obe sú správne. Slovo „dva“ má ako málo iných slov dvojtvar, ktorý sa oficiálne uvádza aj v Krátkom slovníku slovenského jazyka. Takže je vhodné použiť oba tvary slova „dva“.

samy či sami?

Pri slovách odvodených od slova „sám“ platí pravidlo ako pri spomínaných prídavných menách „pekný“ a „pekní“. Čiže len na mužský rod životný sa vzťahuje mäkké i. Napríklad: Chlapi rokujú sami. A na všetko ostatné, t.j. ženy, deti, zvieratá, veci platí tvrdé y. Napríklad: Deti nemôžu ostať samy. Ale ak z textu nie je jasný adresát, píšeme mäkké i. Napríklad: Sami ste sa tak rozhodli.

sám či samý?

Často počujeme: „deti ostali samé“. A opäť musím dodať – nie je to v súlade so spisovnou slovenčinou! Tak aký je rozdiel medzi slovami sám a samý? Slovo „sám“ znamená byť samotný, bez ostatných ľudí. A vtedy sa uplatňuje pravidlo spomínané vyššie. Ženy, deti, zvieratá a veci ostali samy a muži ostali sami. Napríklad: Nie je správne nechávať deti samy. (Čiže nie je správne, aby deti ostali bez dospelého.) A slovo „samý“ zase znamená číry, len, iba. Napríklad: Na ihrisku boli samé deti. (Čiže na ihrisku nebol nik iný okrem detí.)

otcovo či otcove?

Aj keď to mnohí ľudia netušia, slovné spojenie „otcove auto“ takisto nie je spisovné. Ak po privlastňovacích prídavných menách mužského rodu nasleduje slovo stredného rodu v jednotnom čísle, koncovka bude vždy -ovo. Napríklad: Toto je otcovo auto. Ale ak bude nasledovať podstatné meno stredného rodu v množnom čísle, koncovka bude -ove. Napríklad: Toto sú otcove autá.

Tak čo, stále si myslíte, že váš materinský jazyk je jednoduchý? Väčšina ľudí totiž nehovorí spisovnou slovenčinou. Preto sa na vás obraciam s prosbou – nebuďme gauneri a naučme sa rozprávať slovensky.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?