reklama

Ako vyzerala ľudská ZOO?

Len dve veci sú nekonečné. Vesmír a ľudská hlúposť. O ľudskej ZOO z roku 1931 by to malo platiť dvojnásobne.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Po skončení 1. svetovej vojny sa z Francúzska stalo koloniálne impérium. Aj napriek tomu, že medzi intelektuálmi vznikala debata o tom, či je kolonializmus pre Francúzsko morálne prijateľný, väčšina európskych mocností sa zhodla, že je nevyhnutný. V roku 1930 vlastnili obrovské územia v Afrike, Ázii, Južnej Amerike a Oceánii. Tieto územia boli zdrojom vzácnych surovín a chráneným trhom pre francúzske výrobky. Dôležité bolo aj medzinárodné hľadisko, pretože práve kolónie zabezpečovali Francúzsku medzinárodnú prestíž. Dokonca v rokoch 1. svetovej vojny Francúzi zmobilizovali vyše 500 000 vojakov z kolónií, prevažne z Madagaskaru, Alžírska či Tuniska. Stále tu ale žilo 80 miliónov obyvateľov, ktorí mali oficiálny štatút „sujets français“, čiže „francúzski poddaní“, z čoho vyplýva, že títo ľudia absolútne nemali rovnaké postavenie a práva ako obyvatelia Francúzska. Kolónie boli spravované Ministerstvom kolónií v Paríži a ich konanie spravoval súbor trestných zákonov, známy ako „Domorodý kódex“, podľa ktorého mohli väzniť „domorodé obyvateľstvo“ bez súdu, vykonávať tvrdé tresty alebo ich posielať na nútené práce. Francúzi tieto činy ospravedlňovali „teóriou civilizačnej misie“ (po francúzsky „mission civilisatrice“), ktorá tvrdila, že „domorodci“ sú príslušníci „nižšej rasy“ a tá sama o sebe nie je schopná pokroku, takže šírenie civilizácie (aj za cenu násilia) má byť morálnou povinnosťou Francúzska.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
"Príslušníci nižšej rasy" za ohradou.
"Príslušníci nižšej rasy" za ohradou. (zdroj: Historická Revue)

Nadvládu Francúzska nad „zaostalejšími krajinami“ mala demonštrovať aj veľkolepá Medzinárodná výstava kolónií, ktorú za pár mesiacov jej trvania navštívilo vyše osem miliónov návštevníkov a takisto prilákala enormný záujem médií. Je dôležité podotknúť, že takáto „ľudská výstava“ sa už vo Francúzsku organizovala v roku 1889 pri príležitosti 100. výročia Francúzskej revolúcie. Počas tejto výstavy ukazovali niekoľko rodín zo Senegalu, pričom návštevníci mohli sledovať ich každodenný život, vrátane prejavov ich sexuality. Ľudia im hádzali potravu a komentovali ich vzhľad a spôsob života. Na tejto výstave bolo cieľom ukázať „primitívneho divocha vo voľnej prírode“. Táto „ľudská ZOO“, ako ju často nazývajú aj historici, bola jasným dôkazom nadradenosti bielej rasy a potláčania ľudských práv. Druhá expozícia pochádzala z roku 1922 a konala sa v Marseille.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Propaganda lákajúca ľudí na Medzinárodnú koloniálnu výstavu.
Propaganda lákajúca ľudí na Medzinárodnú koloniálnu výstavu. (zdroj: Historická Revue)

Medzinárodná koloniálna výstava v Paríži v roku 1931 však mala byť veľkolepá. Bola slávnostne otvorená francúzskym ministrom kolónií Paulom Reynaudom 6. mája 1931 v lesoparku a trvala až do novembra 1931. Vystavovala okolo 1500 Afričanov, lenže jej cieľom už nebolo zobraziť zaostalosť týchto kmeňov, ale demonštrovať tzv. „skroteného divocha“. Aj keď boli stále chápaní ako príslušníci nižšej rasy, pod vplyvom Francúzska napredovali. V dedinkách ukazovali ako sa domorodci naučili pestovať plodiny a ako sa postupne učia aj písať, čítať či počítať. Samozrejme túto výstavu sprevádzala aj obrovská propaganda, ktorá prirovnávala človeka k opici a ktorá sľubovala ľuďom „cestu okolo sveta za jeden deň“. Medzi pavilónmi sa ľudia presúvali vlakom a francúzska trikolóra a republikánske symboly mali demonštrovať dôležitosť Francúzska v ďalšom rozvoji týchto kolónií.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Samozrejme to, že takéto konanie bolo zvrátené si ľudia spočiatku neuvedomovali, avšak našli sa aj ľudia, ktorí s týmto počínaním nesúhlasili. Napríklad surrealistický básnik André Breton vydal pamflet s názvom „Nechoďte na koloniálnu výstavu!“ a takisto Sovietsky zväz zorganizoval antivýstavu s názvom „Pravda o kolóniách“, kde predstavovali zločiny kolonializmu. Smutné však je to, že hnutie Andrého Bretona malo len minimálny ohlas, avšak Medzinárodná koloniálna výstava sa dočkala enormného úspechu a ovplyvnila myslenie minimálne ďalších dvoch generácií.

Veľavravná karikatúra s názvom: Kto je tu vlastne zviera?
Veľavravná karikatúra s názvom: Kto je tu vlastne zviera? (zdroj: Historická Revue)
Anežka Gernešiová

Anežka Gernešiová

Bloger 
  • Počet článkov:  13
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Milí študenti, rodičia, učitelia a ľudia s láskou ku vzdelaniu! Vitajte na mojom blogu, ktorý je zameraný na články z oblasti dejín, filozofie, slovenského jazyka a literatúry. Som obyčajné 19-ročné dievča, ktoré má za sebou gymnaziálne vzdelanie a celú svoju budúcnosť plánuje zasvätiť učiteľstvu. Uvedomujem si, aké náročné je venovať sa v týchto ťažkých dňoch samoštúdiu a zároveň obdivujem všetkých rodičov, ktorí denne pomáhajú svojim deťom so štúdiom, a preto cítim morálnu povinnosť pomôcť vám s vaším trápením a ovplyvňovať vás len pozitívnym smerom. Ak ste študent, ktorý si nevie rady s maturitnou otázkou alebo rodič, ktorý si nevie rady so svojím dieťaťom alebo jednoducho človek, ktorý miluje obohacovať svoje poznatky a vzdelávať sa, tak gratulujem, ste na správnej adrese! Týmto blogom by som vám chcela ponúknuť poznatky zábavnejšou formou, ako nám to je predkladané v školských laviciach. Hlavným cieľom tohto blogu je ale presvedčiť vás, že vzdelanie nemusí byť nudné a nezáživné, ale práve naopak - jednoduché a zábavné. Pevne verím, že si na tomto blogu nájde každý niečo, čo ho zaujíma a obohacuje a odreaguje sa od negatívnych správ, ktoré nás zaplavujú každý deň. Budem veľmi vďačná, ak aj tento blog bude prínosom pre vašu budúcnosť a inšpiruje vás sa niekam posúvať. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

296 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu